W chwili obecnej na rynku nie brakuje ciekawych ofert kredytowych skierowanych do potencjalnych klientów. Banki oraz instytucje finansowe prześcigają się w różnego rodzaju promocjach oraz zabiegach mających do siebie przekonać. Przy poszukiwaniach pomocne okażą się specjalne wyszukiwarki funkcjonujące na co dzień w Internecie.
Nie zawsze jednak suche liczby są w stanie dać jasny obraz, potwierdzić atrakcyjność firmy. O poziomie atrakcyjności kredytu świadczy przecież kilka innych czynników, których pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, ponieważ takie niedopatrzenia mogą owocować wyższymi ratami oraz większymi kosztami obsługi kredytu. Jest o co walczyć, ponieważ kredyty na mieszkanie spłaca się przez kilkanaście lat.
Najtańszy kredyt pozwala więc zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, które można przeznaczyć na zupełnie inne cele.
Wzrost liczby zaciąganych kredytów jest teraz zauważalny. Kredytobiorców do tego celu skłaniają przede wszystkim niewysokie oprocentowania oferowane przez banki. Ich atrakcyjny poziom jest spowodowany niskimi stawkami referencyjnymi obecnymi na rynku.
Należy jednak mieć świadomość tego, że oprocentowanie to nie jedyny czynnik mający wpływ na wysokość łącznych opłat kredytowych. Całkowity koszt kredytów składa się z kilku elementów. Oprocentowanie nie może nam przesłaniać pozostałych opłat. Na uwagę zasługuje na przykład Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ona najwierniej prezentuje rzeczywisty koszt kredytu hipotecznego.
Jeżeli chcemy mieć jasność co do wysokości kosztów, to można zdecydować się na wystosowanie do danego banku prośby o przekalkulowanie wstępnej propozycji kredytowej. Bank będzie w stanie przystać na taką prośbę,ale jeśli będzie miał pewność, że nasza zdolność kredytowa oraz możliwość wniesienia wkładu własnego daje przesłanki do udzielenia kredytu.
Oprócz oprocentowania, na koszt kredytu składa się też prowizja, która jest opłatą na rzecz banku za samo udzielenie kredytu. Jej wysokość jest kwestią indywidualną. Banki różnie podchodzą do tej kwestii. Niektóre są nawet w stanie zrezygnować z prowizji, ale pod warunkiem, że kredytobiorca zdecyduje się na zakup dodatkowych produktów banku. Może to być karta debetowa lub założenie konta. Możliwości jest tutaj sporo.
W przypadku kredytów hipotecznych mamy też do czynienia z innymi opłatami, które nie towarzyszom innym rodzajom kredytów. W przypadku kredytów na zakup nieruchomości, banki chcą znać dokładną wartość domu, czy mieszkania, które jest przedmiotem kredytu. W takim razie banki chętnie przenoszą na klienta konieczność uiszczenia opłaty za wycenę nieruchomości. Takie zlecenia realizowane są przez specjalistów, rzeczoznawców zatrudnianych w firmach zewnętrznych.
Ich usługi nie są uznawane za najtańsze. Na kredytobiorcach najczęściej spoczywa też obowiązek uregulowania opłaty podatkowej od czynności cywilno-prawnych. Poszukując taniego kredytu warto sprawdzić, czy takie koszty będą na nas przerzucane. Banki rzadko „chwalą” się takimi opłatami, dlatego dobrze jest dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem.
W ocenieniu kredytów pomoże nam kilka narzędzi.
Wyszukiwarki internetowe dają nam wiele pożytecznych informacji, ale na pewno lepszym wyborem będzie znalezienie wiarygodnych opinii ludzi, którzy mieli okazję skorzystania z danej oferty kredytowej.Obecnie znalezienie takich ludzi nie jest trudne, ponieważ wielu z nich dzieli się swoimi opiniami na forach bankowych lub kredytowych. To źródła wiarygodnych informacji, które mogą pomóc przy podjęciu ostatecznej decyzji.
O tym jak dużo będzie nasz kosztował kredyty będzie decydować też to, jakimi klientami w oczach banku będziemy. One określają „atrakcyjność” klienta na podstawie jego zdolności kredytowej. Ona buduje wiarygodność wnioskodawcy. Im jest on bardziej wiarygodny, tym na lepsze warunki może liczyć. Historia kredytowa oraz inne aspekty jak zarobki decydują o niższym oprocentowaniu i warunkach spłaty.
Często najlepszym wyborem okazuje się wzięcie kredytu w swoim banku. Dla swoich klientów banki są w stanie zrezygnować z dodatkowych opłat takich jak na przykład prowizja. Również często pomijana jest wtedy prowizja oraz inne ubezpieczenia. W innych bankach, w których nie jesteśmy dobrze znani, nie jesteśmy tak wiarygodni, dlatego często będzie od nas wymagane wykupienie ubezpieczenia.
Wszystkie te aspekty należy samodzielnie przeanalizować i obliczyć. Wtedy otrzymamy jasną odpowiedź, która oferta jest dla nas najatrakcyjniejsza z punktu widzenia finansowego.